niedziela, 14 lipca 2019

dzień siedemnasty

17 dzień Pielgrzymki do Gietrzwałdu 26.06.2019 Lubawa - Ostróda 35,8 km [od Lubina 525,0 km]
Jeszcze przed wyznaczoną godziną zbiórki, pielgrzymi byli już gotowi do drogi. Przywieźli ich dobrzy ludzie, którzy zaopiekowali się nimi, nakarmili i dali posłanie. Niektórzy pojawili się z małymi oczkami, to efekt długich nocnych rozmów z gospodarzami. Bóg Wam zapłać za wszystko. Ksiądz Jacek z parafii św. Jana Chrzciciela, która nas gościła, pobłogosławił nas na drogę, po czym ruszył z nami do Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lipach.
To piękne i ważne miejsce na naszej pielgrzymkowej drodze, to już dziesiąte Sanktuarium Maryjne. Dzięki zgodzie proboszcza ks. Józefa Stramka, proboszcza parafii pw. Nawiedzenia NMP, Pan Wiesław przed godz. 6:00 udostępnił nam kościół i odsłonił nam cudowną Matkę i Jej Syna w obrazie. Ksiądz Jacek zapoznał nas z długowieczną historią Tego miejsca. Bóg zapłać wszystkim dobrodziejom. Po modlitwie ruszyliśmy dalej przez Złotowo gdzie poznaliśmy brata Romana Graszkiewicza, który maluje, śpiewa, komponuje i gra na różnych instrumentach i pewnie to nie jest wszystko. Sprezentował nam płyty swojego Musicalu i te nagrane z pieśnią chwalącą Jezusa Chrystusa. To było bardzo miłe spotkanie, które utwierdza nas w przekonaniu, że żyją w tej krainie ludzie, pragnący bliskości Pana Boga i którzy wiary swoich Ojców się nie wstydzą. Tylko brać przykład.
Tuż za Lubstynem wchodzimy do Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Zrobiło się pięknie i górzysto. Wychwalanie imienia Maryi z pieśnią na ustach i w różańcu jest przecudowne. Tak nas to wzmacnia, że nawet nie odczuwamy, bardzo gorącego powietrza z temp. grubo ponad 30 stopni Celsjusza. Ale Pan nas nie zostawił, wiaterek dmucha ożywczo.
Przez piękną wieś Glaznoty z dwoma kościołami, przechodzimy dość żwawo. Tutaj wychodzi nam równo 500 km pielgrzymowania od Lubina. Tym razem zdjęcie tego faktu udało się zrobić. Pozostało tylko 55 km do Mateńki. Teraz wspinamy się coraz wyżej, by po godzinie osiągnąć najwyższą górę w północnej Polsce, Dylewską Górę [312 m n.p.m.]. Na jej szczycie jest piękna drewniana wieża widokowa i ławki dla turystów. W cieniu drzew super się odpoczywa, tym razem ponad godzinę.
Przez długi Pietrzwałd, Rudno, gdzie gospodyni poczęstowała nas zimną, zdrową wodą dochodzimy do Brzydowa. To już 28 km naszej dzisiejszej trasy a słońce praży niemiłosiernie. Ksiądz proboszcz kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, Roman Wiśniewski wita nas przed świątynią i zaprasza do Jej środka. We wnętrzu przyjemny chłodzik od wentylatorów. Po przywitaniu odmawiamy nabożeństwo czerwcowe. Zaraz potem procesją idziemy do świetlicy. A tutaj iście królewskie powitanie i stół ugina się od potraw. Hitem jest chłodnik brzydowski Renaty. Zimny, smaczny i równo stawia na nogi. Ciasto i ulubiony przez przewodnika i nie tylko, serniczek oraz inne ciasta, kanapki, truskawki, napoje i trudno tutaj wyliczyć wszystko. Czym chata bogata, tym rada i tym nas poczęstowano. Bóg zapłać księdzu i parafianom za przygotowanie poczęstunku oraz modlitwę. Zanosimy ją również, w Waszym imieniu do Pani Gietrzwałdzkiej. Do zobaczenia w przyszłym roku 😍.
Dzięki dłuższemu odpoczynkowi i posiłkowi, ostatnie 8 km do Ostródy poszło jak po maśle. Zdążyliśmy na Mszę św. do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Przywitał nas radośnie ksiądz proboszcz prałat Roman Wiśniowiecki. Po procesji z Najświętszym Sakramentem i błogosławieństwie, ksiądz oddał nas swoim wiernym, którzy licznie się stawili i nas pozabierali do swoich domostw. Dziękujemy serdecznie, zanosimy Wasze intencje o które prosiliście do Gietrzwałdu. Do zobaczenia za rok 😇🙏
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: 1 osoba, w budynku

Obraz może zawierać: 16 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrz

Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrz


Obraz może zawierać: niebo i na zewnątrz


Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, trawa, niebo, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: 4 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrz


Obraz może zawierać: 1 osoba, w budynku
Obraz może zawierać: w budynku

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie siedzą i w budynku

Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, broda i na zewnątrz

Obraz może zawierać: niebo, chmura, drzewo i na zewnątrz
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, niebo, drzewo, trawa, na zewnątrz i przyroda


Obraz może zawierać: 10 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, drzewo, roślina, dziecko, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: most, niebo, na zewnątrz i przyroda


Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie siedzą, drzewo, tabela, na zewnątrz i jedzenie

Obraz może zawierać: niebo i na zewnątrz
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, drzewo, niebo, na zewnątrz i przyroda
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, drzewo i na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie siedzą i w budynku

Obraz może zawierać: 2 osoby, zbliżenie
Obraz może zawierać: 14 osób, uśmiechnięci ludzie, w budynku

Obraz może zawierać: 1 osoba, drzewo, dziecko, buty, niebo i na zewnątrz

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie siedzą i tabela

Obraz może zawierać: rower, drzewo, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, niebo, drzewo i na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, tłum i na zewnątrz

Obraz może zawierać: 9 osób, uśmiechnięci ludzie, w budynku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz