niedziela, 14 lipca 2019

dzień szesnasty

16 dzień Pielgrzymki do Gietrzwałdu 25.06.2019 Wardęgowo - Lubawa 39,2 km [od Lubina 489,2 km]
Najdłuższy etap Pielgrzymki, jest właśnie dzisiaj. Ok. godz. 4:00 w kaplicy zrobił się duży ruch. To niektórzy z nas wstawali z podłogiw kaplicy sanktuarium. Noc spędziliśmy przy Najświętszym Sakramencie, czując bliskość i opiekę Jezusa, który czuwał nad naszym snem. Pozostali spali w namiotach, hamaku i jeden brat na dworze, przy ołtarzu polowym.
Dzień rozpoczęliśmy jajecznicą z kiełbasą. Ksiądz Michał zadbał o nas bardzo. Wieczorem przecież grill, a rano pyszne, wiejskie jajeczka. A to wszystko na świeżym powietrzu. Dziękujemy serdecznie. Modlitwa za księdza oraz parafian poszła poźniej pod właściwy adres.😇
Pielgrzymując przez Osetno, Łąkorek dochodzimy nad Jezioro Łąkorz. Tutaj na małej plaży mamy postój. Jest dopiero godz. 7:00 więc słońce nie jest za wysoko. Łabędzie i kaczki pięknie polowały w wodzie a my tylko mogliśmy im zazdrościć kąpieli. Dalsza Droga to blisko 7 km leśnymi duktami, żółtym szlakiem. Jest wspaniale, pieśni maryjne słychać z głośników i kolejna nowenna do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odmówiona. Bardzo wiele się modlimy we wszystkich Waszych intencjach, za naszych gospodarzy, przyjaciół, księży i zakonników, tych którzy nas o to poproszą. Efekty modlitw są piorunujące. Dostajemy kilkakrotnie więcej niż sobie mogliśmy zaplanować. Przykłady, tylko z dzisiaj, poniżej.
W Skarlinie przy kościele św. Bartłomieja Apostoła, ksiądz kanonik Krzysztof Szulc zaprasza do swojej pięknej świątyni. To dawny, pokrzyżacki kościół z mnóstwem malowanych figur i figurek. Zaraz potem schładzamy się wodą z cytryną i odpoczywamy w chłodnym pomieszczeniu. Czasu nie mamy zbyt wiele, więc z czułością dziękujemy, również paniom które przygotowały się na nasze przyjście. Bóg zapłać i do zobaczenia w przyszłym roku.
Na 24 km niespodzianka. Mieszkańcy jednego z gospodarstw rolnych, przez które przebiega nasza trasa wywiesili baner z powitaniem pielgrzymów z Lubina. Dodatkowo kolejny, owocowy poczęstunek i krzesełka dla nas przygotowane. Żeby było mało, to jeszcze idą z nami do Nowego Dworu Bratiańskiego a Mietek z córeczką Zosią doprowadzają nas aż do Lubawy, pokonując z nami blisko 20 km. Coraz więcej osób chce z nami, w przyszłym roku odwiedzić Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie. Będzie taka możliwość po wcześniejszym zgłoszeniu. Sołtys Nowego Dworu Bratiańskiego, Kazimierz Dobrzalski wysłał zwiadowców do nas, abyśmy czasem nie omineli ich świetlicy, w której samo dobro z serca płynęło. I jak tu dłużej nie posiedzieć? Rozmów o życiu, pielgrzymce i różnej przynależności wsi do kilku województw było wiele i głośnych. Niby jesteśmy na Warmii -- mówią. Ale to nie ten rejon. Nazywają się śledziami, trochę pomorzanami, ale z tym mają się dobrze. Połowa miejscowości odprowadza nas do kapliczki na skraju wsi. Niesiemy do Mamy również Wasze intencje. Bóg zapłać.
W międzyczasie dostajemy telefon od Zdzisi u której nocowaliśmy drugiego dnia w Górze, że od wczoraj jest w drodze rowerem po naszych śladach. Nocowała w Licheniu, dzisiaj będzie w Oborach, a jutro dołączy do nas w Ostródzie. Super, a myśleli niektórzy, że tylko taki miała zamiar. A tu proszę, plan zaczęła realizować. Do zobaczenia.
Jest już po godz. 13:00, więc żar z nieba się leje, ale my już uodporniliśmy się od upałów. Dostajemy od dobrych ludzi, tak dużo wody, że skutecznie się nią nawadniamy. Dodatkowo obowiązkowo nakrycie głowy, najlepiej w słomianym kapeluszu.
Schodzimy wreszcie w Dolinę pięknej rzeki Drwęcy do Bratiana. Tutaj w nowym, funkcjonalnym kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego oczekuje na nas ksiądz kanonik Edward Barański. Po wspólnej modlitwie i błogosławieństwie otrzymujemy piękne książki o naszym Panu Jezusie Chrystusie. Zaraz potem udajemy się na plebanię na pyszne domowe ciasto oraz kanapki. Nie dajemy rady wszystkiego skonsumować Zapakowane dowozimy do Lubawy, gdzie w chłodni oczekują, aby je jutro zjeść. Ksiądz proboszcz to kolejna osoba na naszej pielgrzymiej drodze, która wie jaką mocą jest modlitwa pielgrzymia. Wszak jak powiedział wcześniej na homilii ksiądz proboszcz z Osiecznej, nogi Pielgrzyma są święte, a modlitwa i intencje przez nich zanoszone przed tron Maryi, są wysłuchiwane przez Jezusa. I takich świadectw mamy w życiu bardzo wiele. Intencje tej parafii i księdza dobrodzieja niesiemy do Pani Gietrzwałdzkiej.
Ostatnie 11 km, to równy solidny marsz. Wzmocnieni kolejnym dzisiaj różańcem, najpierw lasami a później drogą dochodzimy, poprzez rynek Lubawy, do pięknej świątyni pw. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła. Pozostały tylko dwie minuty do rozpoczęcia Mszy świętej o godz. 17:00. Ksiądz wspomina o nas na początku i jest pełen uznania dla naszego wysiłku. Jeszcze w takich gorących dniach. Po nabożeństwie czerwcowym i procesji wokół dawnego klasztoru, wierni zabierają nas na kwatery. Ktoś, kto nie mógł nas dzisiaj przyjąć, wręczył nam 200 zł. Przyjmujemy każdy dar serca, modlimy się wtedy w Bogu wiadomych intencjach. Pieniądze zasilą budżet paliwowy. Dziękujemy serdecznie. Ksiądz Jacek był zadowolony ze swoich parafian, bo okazało się że chętnych, by nas przyjąć, było więcej niż nas samych.
A jutro przekroczymy już 500 km. Wszyscy którzy wyszli z Lubina, oprócz Kazia, który przecież walczy ze swoimi słabościami i chorobami, czasem go ktoś kawałek podwiezie. Do Mamy pozostało tylko 2 dni drogi. Z Panem Bogiem.

Obraz może zawierać: 9 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie siedzą i na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, na zewnątrz i przyroda
Obraz może zawierać: niebo, chmura, na zewnątrz i przyroda


Obraz może zawierać: drzewo, roślina, na zewnątrz i przyroda


Obraz może zawierać: 11 osób, ludzie siedzą i w budynku

Obraz może zawierać: niebo, trawa, drzewo, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: niebo, drzewo, chmura, na zewnątrz, przyroda i woda
Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi, drzewo, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi, dziecko, niebo, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: niebo i na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, drzewo i na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie siedzą i w budynku

Obraz może zawierać: 4 osoby, w budynku

Obraz może zawierać: 11 osób, ludzie stoją i w budynku

Obraz może zawierać: 1 osoba, niebo i na zewnątrz
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie jadą na rowerach, drzewo, niebo, roślina, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: 2 osoby, na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, niebo i na zewnątrz
Obraz może zawierać: 5 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie siedzą, tabela i w budynku

Obraz może zawierać: 7 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i w budynku

Obraz może zawierać: niebo, trawa, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie stoją, niebo, chmura, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie siedzą i w budynku

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją, drzewo, roślina, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: drzewo, roślina, niebo, na zewnątrz i przyroda
Obraz może zawierać: niebo i na zewnątrz
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i w budynku

Obraz może zawierać: 1 osobaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz